Параметри на търсене
На този етап от процеса на покупката е изключително важно да бъдат уточнени всички критерии и параметри за имота, който търсите.
Организиране на оглед
След като сте избрали и одобрили конкретни оферти, може да се пристъпи към оглед на обектите. Огледи се извършват в удобно за Вас време, съобразено и с възможностите на продавача. На всеки оглед задължително присъства брокер , който може да ви окаже съдействие с професионален съвет
Избор и условия на покупката
Ако след осъществените огледи,проявявате интерес към конкретен имот, консултирайте се с вашия брокер за цената и условията на покупката, които смятате да предложите.
Сключване на предварителен договор
Покупката на недвижим имот може да се осъществи на няколко етапа или направо да се сключи окончателен договор за покупко-продажба / нотариален акт/. При условие че двете страни се споразумеят относно условията за сделката, се сключва предварителен договор за покупко-продажба. Договорът представлява съглашение между продавача и купувача. С него се поема задължението в бъдеще да бъде сключен окончателен договор (нотариален акт), с който да се прехвърли правото на собственост или да се учреди вещно право върху недвижимия имот.Той се сключва на основание чл.19 ал.2 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ в присъствието на брокера на агенцията. При подписване на предварителен довогор купувачът заплаща на продавача капаро /обичайно капаро е 10% от продажната цена/, което заедно с подписания договор представляват единствената гаранция, че имотът няма да бъде продаден на трето лице преди нотариалното изповядане на сделката. Двете страни се споразумяват в определен срок и при договорени продажна цена и условия да се явят пред нотариус и да сключат Окончателен договор / Нотар. акт/
Финализиране на сделката
Финализирането на сделката и подписването на Окончателния договор / Нотариален акт/ се осъществява обичайно месец или два месеца след подписването на предварителен договор, като са възможни и други договорки в зависимост от конкретните обстоятелства и изискванията на двете страни.Тогава на продавача се изплаща остатъка от продажната цена. Обичайно предаването на владението върху продавания имот се извършва в деня на прехвърлянето на собствеността. Не са редки случаите,в които владението се предава от продавача на купувача по-късно. /обикновено тези случаи са свързани с необходимостта продавачът да освободи имота от обзавеждане/. Предаването на владението е фактическо правно действие, с което купувачът получава правото да ползва имота като свой собствени. /заключаващо се обичайно с предаване на ключовете от имота/.
Закон за данък върху добавената стойност
Закон за данъците върху доходите на физическите лица
Закон за задълженията и договорите
Закон за кадастъра и имотния регистър